Sulforafan: jarmuż, cytryna, jabłko

4 jabłka gat. Ligol (ok. 1kg)
6 dużych liści zielonego jarmużu
1 cytryna

Ilość owoców i warzyw pozwoli przygotować ok. 0,5 litra soku.

Przygotowanie:

Jabłka dobrze umyć, najlepiej zamoczyć na ok. 20 minut w misce z wodą. Z wyjątkiem cytryny, którą wystarczy porządnie umyć pod bieżącą wodą.

Jabłka pokroić ze skórką, usunąć tylko ogonek. Cytrynę obrać ze skóry i pokroić. Liście jarmużu wyjąć z wody i umieścić od razu w wyciskarce, ponieważ ułatwia to ich wyciskanie.

Dostosować wielkość krojonych owoców do otworu wsadowego w wyciskarce.

Wyciskanie soku:

Wyciskanie należy zacząć od jabłek. Następnie dodawać na zmianę jarmuż, jabłka i cytrynę. Jarmuż może sprawić problemy niektórym wyciskarkom, ale jest go stosunkowo niewiele.  Wyciskanie zakończyć jabłkami. Po wyciśnięciu soku przepłukać wyciskarkę ok. 200 ml wody do osobnego naczynia, co zaoszczędzi nam pracy podczas czyszczenia urządzenia.

Sok należy wypić zaraz po wyciśnięciu, ponieważ ulega on szybkiemu utlenianiu. W razie konieczności można przechowywać go w szklanych, dobrze zamkniętych pojemnikach w lodówce do 24 godzin.

Smak:


Z takiego prostego zestawu otrzymamy sok o intensywnym zielonym kolorze. W smaku wyczuwalne jest w przewadze jabłko, a lekki kapuściany akcent jarmużu, zanika w połączeniu z cytryną.

Warto spróbować tej kompozycji, ponieważ jarmuż zawiera sporo silnych antyoksydantów (sulforafan) i ma właściwości przeciwzapalne. Więcej o zaletach jarmużu możecie przeczytać w artykule JARMUŻ – właściwości i wartości odżywcze.

źródło:

JARMUŻ – właściwości i wartości odżywcze


Więcej przepisów na soki wyciskane:

Szpinak, seler łodygowy, gruszka

szpinak 200g 2 duże gruszki gat. Konferencja 4 gałązki selera łodygowego 1 cytryna dodatkowo: 1 kg jabłek gat. Ligol Ilość owoców i warzyw pozwoli przygotować ok. 1 litr soku. Przygotowanie: Owoce i warzywa dobrze umyć, najlepiej zamoczyć na ok. 20 minut w misce z wodą. Z wyjątkiem cytryny, którą wystarczy opłukać pod bieżącą wodą. Jabłka…

Witamina P: grejpfrut, cytryna, imbir

3 grejpfruty różowe (ok. 1kg) 1 cytryna 3 cm korzenia imbiru dodatkowo: 3 jabłka gat. Ligol (ok. 0,5kg) Ilość owoców i warzyw pozwoli przygotować ok. 1 litr soku. Przygotowanie: Jabłka dobrze umyć, najlepiej zamoczyć na ok. 20 minut w misce z wodą. Następnie pokroić ze skórką, usunąć tylko ogonki. Grejpfruty umyć i obrać ze skóry…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s